Zwiedzamy Nowy Jork

Nowy JorkW obliczu rosnącej konkurencji linie lotnicze prześcigają się oferując najkorzystniejsze ceny w lotach transatlantyckich. Nowy Jork, który kiedyś był celem emigratów obecnie jest miejscem do którego wybieramy się na wyjazdy wakacyjne i zakupy w amerykańskim stylu.

Co należy obejrzeć będąc w metropolii?

Jednym z najbardziej ropoznawalnych symboli Nowego Jorku jest Statua Wolności. Zaprojektowana we Francji stanowi wspólną dumę Francuzów i Amerykanów w walce o wolność i demokrację. Turyści moga wspiąć się na taras widokowy z którego roztacza się panorama Dolnego Manhattanu. Nieopodal tego miejsca znajduje się wyspa Ellis. Do 1954 roku, kiedy funkcjonował na niej urząd imigracyjny była skrawkiem lądu, który dla osiedlających się w USA stawał się pierwszym domem. W znajdującym się tam Muzeum Imigracji można zaznajomić się z panującymi wtedy warunkami, a dzięki filmom, dekoracjom i zapisom poczuć jak wyglądało pierwsze zetknięcie z Nowym Światem.

Na filmach i w folderach często ogladamy nowojorski most Brooklyn Bridge. Nieprzerwanie od 1883 roku świadczy o geniuszu inżynieryjnym i jednocześnie codziennie spina miasto. Nie jest jedyny, ale prezentuje się najbardziej okazale.

Nowy Jork jest miastem drapaczy chmur. Darmową atrakcją jaką serwują linie lotnicze jest przelot w okolicach Manhattanu. Podchodząc do lądowania widzimy serce światowego biznesu. Financial District, w ktorym mieści się Wall Street, najbardziej znany adres świata giełd i finansów. W odległości kilku przecznic znajduje się Broadway, słynący nie tylko z wybitnych przedstawień teatralnych, ale z faktu, że wśród drapaczy chmur udało się ulokować kościół Świętej Trójcy. Od ponad 160. lat jest jednym z najważniejszych punktów na duchowej mapie Nowego Jorku.

Marką rozpoznawalną na całym globie jest Piąta Aleja – Fifth Avenue. Przepych i luksus są pierwszymi słowami z jakimi kojarzy się ta lokalizacja, co jest w pełni uzasadnione. Sklepy i przedsiębiorstwa zlokalizowane pod tym adresem należą do tych z najwyższej półki. Rockefeller Center stanowi najlepszą rekomendację.

Metropolia stanowi przeciwwagę dla europejskiej sztuki i kształtuje jej bieg w tej części świata. W Metropolitan Museum of Art zgromadzono kilka milionów eksponatów – należą do ścisłej czołówki, począwszy od Starożytnego Egiptu po najnowszą sztukę Stanów Zjednoczonych.

Tempo życia w Nowym Jorku jest niewyobrażalne. Miejscem wytchnienia od 1876 roku Central Park. Jedyna tego typu oaza zieleni w miejskiej dżungli. Oprócz sielskiej atmosfery ma spory wkład w sprawność fizyczną mieszkańców. To miejsce dla rolkarzy, spacerowiczów oraz osób uprawiających jogging i sztuki walki.

Miejscem, które bardzo lubią dzieci, a gdzie dorośli mogą poczuć się jak one jest Muzeum Historii Naturalnej. Największe na świecie i jedno z najbardziej interesujących. Ekspozycje interaktywne zachęcają do dotykania, wsłuchiwania się i poznawania.

Nowy Jork jest miastem, które nigdy nie śpi, nawet nigdy nie drzemie… Nęci i wabi kulturą.

Nowy Jork

Comments are closed.

X