Wyjątkowy lot Dreamlinera

DreamlinerPamiętny dzień 22 czerwca br. roku, dlaczego? Tego dnia po raz pierwszy na salonie lotniczym Paris Air Show oficjalnie pojawił się Boeing 787 Dreamliner o numerze rejestracyjnym N787BA. Ten sam który kilka dni później pojawił się w Warszawie. Lot do Polski to celowy zabieg marketingowy, Firma Boeing chciała w ten sposób pokazać, że współpraca z LOT-em jest dla niej bardzo ważna. Jak wiadomo Polska Linia Lotnicza LOT jest pierwszym europejskim odbiorcom maszyny, stąd znaczenie jakie odrywa rodzimy przewoźnik w szeregach Boeinga. Przypomnijmy, że pierwszy Dreamliner trafi do Polski w kwietniu 2012 roku. Ponadto LOT współpracuje z producentem w czasie dopracowywania samolotów w różnych regionach naszego globu.

Po zakończeniu lotów certyfikacyjnych czas na testy „function and reliability”. Oznacza to że 787 musi teraz wykonywać długie testowe loty trwające nawet 10 godzin. Testowy samolot nie jest pełnowartościową maszyną, gdyż jej wnętrze zawiera tylko kilka miejsc siedzących, reszta to balas w postaci zbiorników z wodą, dzięki czemu możliwe jest ustalenie środka ciężkości tego kolosa. Aby certyfikacja dobiegła końca potrzeba jeszcze nieco ponad 3% testów

Pamiętnym dniem dla lotniska im. Chopina był natomiast piątek 24 czerwca, kiedy to Dreamliner wylądował na warszawskim Okęciu. Stało się to dokładnie o 10;30 na pasie 33. Wcześniej piloci wykonali niski przelot, czyli low-pass na wysokości 500 stóp nas owym pasem. Przywitany armatkami wodnymi przekołował do hangaru LOT-u, gdzie odbyła się jego polska prezentacja.

Dodatkowym wydarzeniem towarzyszącym konferencji była prezentacja nowych barw PLL LOT, przeniesiono polską flagę niżej oraz zrezygnowano z polskiego napisu na rzecz angielskiego. Ponadto pokazano podział na klasy w Dreamlinerze, w klasie Business będzie podróżować 18 pasażerów, którzy będą mogli zająć pozycje Nawe leżącą. Klasa Premium Economy to 21 miejsc, a klasa Economy dokładnie 213. Maszyna wyposażona jest w wysokiej jakości sprzęt audio-video.

Prosto z Warszawy wyjątkowy Dreamliner odleciał do Berlina, ponieważ tamtejszy Air Berlin zamówił10 samolotów tego typu.

Dreamliner

Comments are closed.

X