Paryż – miasto Chopina

ParyżOdwiedzamy dziś miasto niezwykłe, ale też nasza wycieczka jest wyjątkowa, to nie Paryż zabytków, lecz miasto Chopina.

Kiedy w 1831r. Fryderyk Chopin przybył do Paryża była jesień. W ogrodach Tuileries, po których później często spacerował, złociły się liście platanów, podobnie jak w ogrodach na dziedzińcu Królewskiego Pałacu, gdzie już jako osławiony Chopinetto kupował szyte na miarę rękawiczki. Wyjechał z polski za namową przyjaciół i wielbicieli jego talentu, gdyż w obliczu kolejnego powstania nie mógł by w ojczyźnie bezpieczny, nie wspominając o karierze muzycznej, a przecież mógł odnieść sukces. Mimo, że po latach żałował wyjazdu, to gdy w 1834r. ambasada rosyjska w Paryżu zaproponowała mu złożenie podania o wydanie paszportu, odmówił. Wybrał los emigranta i Polski już nie ujrzał.

Pierwszy koncert dał w Paryżu w lutym w 1832r. w salonie Pleyela. Pleyel ofiarował mu najlepszy fortepian, jaki wyszedł z jego manufaktury i sponsorował występ, który przyniósł Chopinowi sławę kompozytora nie tylko genialnego.

Chopin był stałym bywalcem wieczornych przyjęć, po przedstawienia teatralnych, czy koncerta z udziałem śmietanki paryskich melomanów. Bywał tez oczywiście na słynnych balach w Hotelu Lambert, podobnie jak Balzac, Berlioz, Delaeroix, Liszt, Mickiewicz, czy Juliusz Słowacki.

16 lutego 1848r. Chopin dał ostatni koncert w Paryżu i znów był to salon Pleyela. 15 października 1849r. w swoim paryskim apartamencie przy Placu Vendome umierający kompozytor przyjął ostatnie sakramenty. Miejsce to do dziś oznaczone jest tabliczką jego pamięci i stanowi ważny punkt podczas zwiedzania Chopinowskiego Paryża.

Chopin poprosił, by jego serce po śmierci przewieziono do Polski. Paryż żegnał polskiego Geniusza Jesienią, tak jak go witał 18 lat wcześniej. Pochowano go na cmentarzu Pere-Lachaise, serce jego siostra Ludwika zabrała do Polski. Spoczywa w filarze kościoła św. Krzyża na krakowskim przedmieściu.

W promocjach tanich linii lotniczych przelot do Paryża kosztuje od 250 zł w obie strony. Komunikacja: bilet na metro lub autobus 1,70€ (karnet na 10 przejazdów 12m70 euro). Jeśli chodzi o nocleg, miasto posiada doskonalą bazę. Noc w sieciowym hotelu (np. Formule1 50 euro), w hotelu średniej kategorii około 70 euro, w centrum Paryża doba zaczyna się od 100 euro

Comments are closed.

X