Królewskie miasto nad Tamizą

londonWeekend w Londynie to dziś żaden wyczyn. W dobie tanich linii lotniczych, podróż w piątek wieczorem na wyspy i powrót w niedzielę jest tak samo łatwa i przyjemna jak weekendowy wypad do Wisły. Bilety lotnicze dostępne są w bardzo atrakcyjnych cenach, a jeśli dobrze poszukamy możemy trafić na prawdziwe promocję, dzięki którym przelot w jedną stronę będzie nasz kosztował zaledwie 49 zł.

Zwiedzać Londyn można na kilka sposobów, jednak największą frajdę sprawia podróż piętrowym autobusem z odkrytym górnym pokładem. Obowiązkowym punktem na turystycznej mapie miasta jest położony na lewym brzegu Tamizy Parlament Zjednoczonego Królestwa, nazywa też Pałacem Westminsterskim. Do połowy XVI w.mieszkaliw nim królowie, a w jego północnym narożniku wznosi się potężna wieża zegarowy, czyli słynny symbol miasta Zegar Big Ben. Gmach parlamentu można zwiedzać po wcześniejszej rezerwacji. Bilety w lipcu i sierpniu, kiedy pałac otwarty jest dla zwiedzających kosztują około 20 funtów. W głównym holu ściany zdobią posągi władców, a przy wejściu do Sali obrad Izby Gmin stoją figury premierów. W sąsiedztwie Parlamentu leży Opactwo Westminsterskie, najważniejszy kościół w Wielkiej Brytanii. To siedziba Arcybiskupa Canterbury i miejsce koronacji władców. Symbolem opactwa jest krzesło koronacyjne św. Edwarda, na którym zasiadali podczas koronacji władcy królestwa. To miejsce spoczynku królów i wybitnych osobistości. Do najpiękniejszych należą nagrobki królowej Elżbiety I iIsaaca Newtona. Stamtąd już tylko kilka kroków dzieli nas od Pałacu Buckingham, który od 1837 r. jest oficjalną siedzibą brytyjskich monarchów. Tutaj znajduje się najbogatsza na świecie kolekcja dzieł sztuki i tu odbywają się uroczystości państwowe. Koniecznie trzeba zobaczyć ceremonię zmiany warty, która trwa około pól godziny. W tym czasie gwardziści w czerwonych uniformach i futrzanych czapach maszerują po pałacowym dziedzińcu.

Reprezentacyjną aleją The Mall można przejść na Trafalgar Square, czyli plac uznawany za najpiękniejszy w mieście, chętnie spotykają się tutaj turyści i londyńczycy. W jego centralnym punkcie znajduje się pomnik admirała Nelsona, strzeżony przez lwy z brązu. W pobliżu leży Picadilly Circus, serce rozrywkowe Londynu, którego wizytówką jest fontanna z figurą Anterosa, boga miłości. Warto również zajrzeć do londyńskiego Chinatown, gdzie oko przyciągają kolorowe witryny z szyldami po chińsku i angielsku. Kolejnym punktem powinna być Oxford Street, ulica pełna sklepów i restauracji, która przez most doprowadzi nas do słynnego London Eye – największego diabelskiego oka, z którego zobaczyć można panoramę całego miasta.

Po Londynie możemy poruszać się metrem, autobusami, tramwajami oraz pociągami podmiejskimi. Bilet jednodniowy kosztuje od 9-21 funtów. Jeśli chodzi o nocleg, to pokój dwuosobowy w hostelu na 3 dni kosztować nas będzie około 300 funtów. Doba w hotelu trzygwiazdkowym to koszt od 70 funtów od osoby. Oczywiście nie brakuje też luksusowych hoteli.

london

Comments are closed.

X