Jamajka – ojczyzna reggae

Jamajka jest miejscem w którym można zarazić się pozytywnym myśleniem. Sprzyjają temu muzyka, wszechograniające reggae, słońce i powolne życie, które opiera się przede wszystkim na myśleniu “wkrótce” – nie teraz, nie w tej chwili.Wyspa spodoba się każdemu, a w szczególności turystom ceniącym stacjonarny, hotelowy wypoczynek.

Jamajka

Powierzchnia Jamajki to blisko 11.000 km². Jej wymiary to około 240 X 80 kilometrów. Ponad 2.7 miliona mieszkańców stanowi bardzo egzotyczną mieszankę. Pochodzą oni z różnych zakątków globu. Badania genetyczne wykazały, że spotkamy Afrykańczyków, Indian, Europejczyków i pomniejsze grupy etniczne. Takie zjawisko stworzyło narodowe motto, które brzmi: “Z wielu narodów jeden”.

Tereny Jamajki są bardzo urozmaicone. Blisko ponad połowa powierzchni tej słonecznej wyspy wznosi się około 300 metrów ponad poziom morza. Najwyższym szczytem jest Blue Mountain Peak, leży zaledwie 16 kilometrów od wybrzeża i jest doskonale wyeksponowanym punktem na tle stolicy Kingston.

Pochodzenie wyspy, jak i wielu sąsiadujących wiąże się z działalnością tektoniczną. Powierzchnia Jamajki jest miejscami biała, za sprawą wapieni występujących na jej terenie możemy łatwo zauwazyć, że kiedyś były one dnem morskim.

Wiele atrakcji turystycznych jest pozostałością tego procesu. Cocpit Country oraz liczne jaskinie są na to dowodem.Najwspanialsze z nich to: Twin Sisters znajdujące się na wybrzeżu Hellshire niedaleko Kingston i szereg niesamowitych pieczar w rejonie Cockpit, zwanych Windsor Cave. Ciagną się one przez obszar ponad trzech kilometrów.

Aby dotrzeć na Jamajkę najłatwiej skorzystać z linii lotniczych. Bezpośrednie połączenie z Warszawy oferuje Condor, z przesiadkami dolecimy dzięki PLL LOT, British Airways, Air Canada lub korzystając z lotnisk węzłowych na terenie USA.

Historia Jamajki sięga czasów odkryć przez Krzysztofa Kolumba w 1494, początkowo nazwana Santiago. Pierwsi skolonizowali ją Hiszpanie.

Przybysze spotkali się z wyjątkowym urokiem wyspy. Wtedy jedynymi miejscowymi owocami były gwajawa, ananas, jabłko cukrowe i caimito. Dzięki wprowadzeniu sztucznych upraw Jamajka jest obecnie krainą gdzie obficie rosną banany, trzcina cukrowa oraz cytrusy, rośnie tu też orzech kokosowy oraz podstawa śniadania jamajskiego czyli owoc ackee.

 

Jamajka

Comments are closed.

X