EasyJet testuje nowy system AVOID

easy jet avoid projectBrytyjskie linie lotnicze EasyJet od lata prowadzą stałą współpracę z firmami Airbus czy Nicarnica Aviation, teraz razem z nimi podjęły się realizacji niezwykle ciekawego projektu AVOID.

AVOID to najnowsza technologiczna metoda wykrywania wulkanicznych pyłów. Kilka miesięcy temu przeprowadzono eksperyment testujący jej użyteczność i niezawodność. Polegał on na tym, że specjalne samoloty wyposażone właśnie w tą technologię rozpoznawały przygotowaną wcześniej, sztuczną „toksyczną” chmurę (o głębokości 180-240 metrów i średnicy 2,8 kilometra). Powstałe na potrzeby projektu zanieczyszczenie składało się z tony islandzkich popiołów wytwarzających warunki maksymalnie zbliżone do tych z 2010 roku. Pomysł na stworzenie czujników typu AVOID narodził się po wybuchu islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull, który sparaliżował podniebny ruch powodując całkowite zamknięcie przestrzeni powietrznej nad większością europejskich państw. Powstałe przez erupcję straty w wysokości 200 milionów USD dziennie zachęciły wiele linii lotniczych do kreatywnego myślenia i tworzenia zapobiegawczych rozwiązań na przyszłość.

easy jet avoid projectEksperyment odbył się nad Zatoką Biskajską na wysokości około 3000 metrów. Kiedy jedna z maszyn – Airbus A400M rozpyliła chmurę w atmosferze drugi samolot – Airbus A340-300 wyposażony w AVOID dolatując do niej natychmiast zidentyfikował zagrożenie i zaczął dokonywać wszelkich niezbędnych pomiarów. Z odległości około 60 kilometrów precyzyjnie określił lokalizację „toksycznych” pyłów zdając tym sposobem sprawdzian swych umiejętności na zasłużoną piątkę.

Pozytywne wyniki testów spowodowały fakt, iż czujniki AVOID stają się coraz bardziej popularne. EasyJet do końca 2014 r. chce wyposażyć całą swoją podniebną flotę w te najnowsze technologiczne urządzenie. Dzięki temu maszyny brytyjskiego operatora w przyszłości będą mogły rozpoznać z dużej odległości niebezpieczne dla silników odrzutowców stężenia pyłu wulkanicznego (niewidoczne gołym okiem). EasyJet inwestując w nowoczesne rozwiązania ubezpiecza się na wypadek podobnych sytuacji i strat jakie poniósł w 2010 roku. Zagrożenie ze strony islandzkich wulkanów wciąż nie minęło, więc priorytetem było znalezienie rozwiązania dla tego problemu i jak najszybsze wprowadzenie go w życie, dla bezpieczeństwa.

Comments are closed.

X